Burçlar

Burçlar

Burçlar (Zodyak) yunanca “hayvanların çemberi” sözcüğünden türemiştir. Eski Mısır’ da gelişip daha sonra Babilliler tarafından benimsendiğine inanılmaktadır. Önceki astrologlar güneşin orijinal konumuna dönmesi için 12 ay süre geçmesi gerektiğini biliyorlardı. Daha sonra, mevsimlerin ilerlemesiyle bağlantılı oldukları ve belirli hayvan ve kişilerin adlarını atadıkları gözlemledikleri 12 takımyıldızı tespit etmişlerdir. Zodyak işaretleri 4 gruba ayrılmıştır.

  • Ateş grubu; koç, yay, aslan
  • Su grubu; yengeç, akrep, balık
  • Hava grubu; terazi, kova, ikizler
  • Toprak grubu; boğa, başak, oğlak

Bu dört grubun her biri bir çember üzerinde kendi çeyreğinde veya “ev” grubuna yazılır. 12 evin bölünmesi, dünyanın günlük rotasyonuna dayanır ve ilişkiler, mali durum, seyahat vb. konularla ilgili yorumlanır. Zodyak 12 işaretinin bölünmesi, diğer yandan dünyanın yıl boyu rotasına da dayanmaktadır. Güneşin etrafında döner ve karakter özelliklerine ve yaşam alanlarına ilişkin yorumlanır.

Günlük Burçlar

Burçlar, merkezdeki dünya ile birlikte Zodyak daire haritasıdır. Çemberin üstü güneşi gün içindeki en yüksek noktasında, sol ve sağ doğu ve batı ufuklarını temsil eder. Burcunuz; güneş, ay, gezegenler ve yıldızların seçtiğiniz belirli bir zaman ve yerde göreli konumlarını (doğum tarihi, saat ve yerini) gösterir. Astrologlar “saat zamanı” kullanmazlar. Daha ziyade, bahar ekinoksundaki güneşin konumundan ölçülen şekliyle onu “karanlık” zaman olarak ölçerler.

Tarih ve saat seçildikten sonra bilinen tarih ve saat saptanır, hesaplandıktan sonra astrolog haritayı oluşturmak için astronomik bir kılavuza danışır (herhangi bir zamanda güneş, ay, gezegen ve takımyıldızlarının yerlerini gösteren bir tablo). Bütün bunlar sıkıcı ve titiz olmakla birlikte, bilgisayar yazılım programları son derece kolay getirmiştir. Bununla birlikte, bir grafik oluşturma sadece ilk adımıdır. Grafiğin düzgün bir şekilde yorumlanması hem bir sanat hem de bir bilimdir. Doğru yapılırsa kişilik özellikleri ve güncel eğilimler konusunda yol göstericidir.

Günlük Burç Yorumu

Zodyak sisteminde bulunan 12 burç içinde gezegenlerin hareketleri incelenmekte ve astrologlar tarafından günlük olarak yorumlanmaktadır. Uzman astrologlar günlük olarak gezegenlerin hareketleri izlenmekte, detaylı şekilde incelenmekte ve nasıl bir etkiye sahip olacağı büyük bir titizlikle tespit edilmektedir. İncelenen bu gezegenlerin hareketleri günlük olarak hangi konularda olumlu ya da olumsuz etkiler bırakacağı irdelenmektedir. Günlük bağlamda, ilişkileriniz, kariyeriniz para ve aşk hayatınız geleceğiniz ile ilgili durumlarda yol göstermektedir.


Burç Özellikleri

Burçlar Koç’ la başlamakta ve Balık ile bitmektedir. Bir burcun 29. uncu derecesinde bulunan bir gezegen Değişken olarak tanımlanır. Bu gezegen hem sınırları içinde bulunduğu burcun ve hem de bir sonraki burcun özelliklerine sahip olabilir. Her bir burç temsil edildiği sembolik kişilikle bağlantılı belli özelliklere sahip olmaktadır. Burçlar güneş ve gezegenlerin doğrudan gökyüzüne doğru uzanan rotasını yorumlamaktır.

Oğlak (22 Aralık-19 Ocak); pratik, sorun çözücü ve mükemmel bir organizatördür. Yaşamının her anını planlar. Ağzı sıkıdır ve harika bir arkadaştır.

Kova (20 Ocak-18 Şubat); alışılmışın dışında olanı benimser, çoğu zaman bohem bir yaşam tarzı onu cezbeder. Girişken, akıllı ve hızlıdır.

Balık (19 Şubat-20 Mart); yaşlı bir ruh olduğunun farkına varmasına yardımcı olan bir iç görü ve bilgiye sahiptir. Mütevazidir, naifliği sever. Meraklı bir sevgili ve iyi bir arkadaştır.

Koç (21 Mart-19 Nisan); iş ortamında güçlü ve iradelidir. Titizdir. Hırslı, tutkulu ve çoğu zaman sabırsızdır. Atletik, maceracı ve cinsel yönü kuvvetlidir. Aileye sadık ve sevecendir.

Boğa (20 Nisan-20 Mayıs); fiziksel ve zihinsel görevler için güçlü, dayanıklı ve inatçı olabilir. Güzelliği takdir eder, dışarıdan bencil gözükebilir. Mülk ve para konusunda cömert davranabilirler.

İkizler (21 Mayıs-20 Haziran); çok yönlü ve arkadaş canlısıdır. Sohbet etmekten ve bilgi paylaşmaktan hoşlanırlar. İletişimleri güçlüdür.

Yengeç (21 Haziran-22 Temmuz); aile ve arkadaşlığa çok büyük değer verir. İç güdüleri ile yaşadığı için duygularını saklaması zordur. Güvenilir ve huzurlu bir limandır.

Aslan (23 Temmuz-22 Ağustos); cesur ve liderdir. Drama istediklerini almak için kullandıkları en etkili araçtır. Cömert ve sevecendir. Sahiplenicidir. İyi bir sevgilidir.

Başak (23 Ağustos-22 Eylül); kariyerinde başarılıdır ve analitik düşünür. Duygu kontrolünü iyi sağlar. Mükemmellik arzusuyla hedefe odaklı çalışır. İstikrarlı çalışır, ayrıntılara dikkat eder.

Terazi (23 Eylül-22 Ekim); adalet ve eşitlik temel dayanaklarıdır. Güzellik ve sanatla çevrilidir. İyi sosyal becerilere sahiptir. Tutkulu bir aşıktır.

Akrep (23 Ekim-21 Kasım); büyük engelleri aşma potansiyeline sahiptir. Tutkulu bir sevgili olurlar. Durum değerlendirmesi yapmadan atak göstermezler.

Yay (22 Kasım-21 Aralık); felsefi ve bilgi toplayıcıdır. Sürekli hareket halindedir ve enerji doludur. Dizginlenemez sadece kendi isteğiyle uysallaşabilir. Parlak ve keskin bir zekaya sahiptirler.


Yükselen Burç

Doğduğunuz anda doğu ufukta yükselen Zodyak işaretidir. Doğduğunuz gün ve saati bilirseniz yükselen burcunuzu tespit edebilirsiniz. Yükselen burç başlangıca yakın ise bireyde etkilerinin daha güçlü hissedileceği düşünülür. Güneş doğum çizelgesinde zayıf bir konumdaysa da etkileri zayıf olacaktır.

Yükselen burç bireysel doğumun zamana ve yerine özgü olduğu için, çevreyi temsil eder. Bir insanın çocukluk döneminden itibaren ip uçları verebilir. Yükselen burcun herkesin giydiği bir maske olduğu söylenmektedir. Yeni insanlarla tanıştığınızda ilk izleniminiz budur. Çoğu zaman, başkalarının sizi nasıl tarif ettiğine dair şaşırırsanız bunun nedeni kişiliğinizin bu yönünün tanımlamalarıdır.

Burç Uyumu

Bazı Zodyak işaretleri diğerlerinden daha fazla aşk kimyasına sahiptir. Herkesin doğum tarihi kendine özeldir. Bu nedenle öncelikle öz burçlarınız dikkate alınır ve yorumlanır. Her burcun kendine has özellikleri bulunmaktadır. Örneğin terazi burcu insanı uyumlu ve naziktir ya da balık burcu insanı sakin ve şefkatlidir. Bu sayede karşımızdaki merak ettiğimiz kişi ile ilgili birkaç özellik öğrenmiş oluruz. Fakat bunları öğrenmek yeterli midir? Hayır. İlişki iki kişiliktir bu nedenle onun duygusal olması bu ilişkiyi kurtaracak anlamına gelmemektedir. Bu nedenle sizin de burç özellikleriniz devreye girer ve tekrar yorumlanır.

Genel anlamda incelenecek olursa; iki kişinin de güneş burcu aynı ise buna kavuşum denir ve kişileri birbirine bir anda yaklaştırır. İki kişinin burcu art arda geliyorsa, aralarında 30 derecelik bu açı stresli bir durum yaratır. Anlaşırlar fakat sürekli çatışma halinde olurlar. İki kişinin burcu arasında bir burç var ise, 60 derecelik açı söz konusudur, uyumlu ve olumlu etkilere sahip bir ilişkidir. İki kişinin burcu arasında üç burç varsa, 120 derecelik üçgen açı vardır ve gerilimden uzak bir ilişkiye işaret etmektedir. Aralarındaki çekim gerçekten müthiştir. İki kişinin burcu arasında beş burç varsa, 180 derecelik açı söz konusudur ve kişiler birbirlerine karşıt durumdadırlar. Birbirlerine tamamen zıttırlar fakat bu farklılık kendilerini birbirlerine de çekmektedir aynı zamanda.

Astrolojide, Venüs duygusal ilişkileri göstermektedir, Mars tutkularımızı dışarıya nasıl yansıttığımızla ilgilenir. Venüs nasıl flört ettiğimiz konusunda ip ucu verirken Mars cinselliğimizi nasıl yaşadığımız konusunda anlam içermektedir.

Referanslar

Astrology – Zodiac